Joga i kajaki na Pojezierzu Drawskim

W tym roku ponownie chcemy zabrać Was na jogę w miejsce magiczne. Pragniemy podzielić się z Wami wspaniałym doświadczeniem, jakim jest kajakowanie na łonie pięknej, intensywnej, dzikiej, prawdziwie dziewiczej natury. To medytacyjne wręcz obcowanie z dzikim ptactwem, niebieskimi ważkami, odgłosami puchacza i dzięcioła połączymy z jogą. Nie zabraknie też wieczornych przyśpiewek i muzykowania przy ognisku. Oto, jaki jest plan:

Opis rzeki
Szlak Drawy i Korytnicy jest jednym z najbardziej interesujących szlaków turystyki rzecznej w naszym kraju. Swe piękno zawdzięcza zmiennemu krajobrazowi i specyficznym właściwościom koryta. Rzeka zmienia się na przemian z wąskiej na szeroką, z płytkiej w głęboką, bystra w leniwą,wszystko zależy, który odcinek właśnie pokonujemy. Nierzadko Drawa i Korytnica przez swój nurt, tworzą zarośnięte tatarakiem duże rozlewiska, by po chwili zmienić się w rzekę pędzącą dzikimi przełomami. Natrafić tu można na spiętrzenia, bindugi, małe elektrownie wodne i jazy urozmaicając podróż. Rzeki zbierają do swojego biegu czyste wody z Pojezierza i Równiny Drawskiej.

Opis spływu
Trasę naszego spływu zaplanowaliśmy na 5 dni, podczas których pokonamy około 60 km. Każdego dnia jest około 3-5 godzin wiosłowania. Płyniemy bez rzeczy osobistych, które są transportowane samochodem na kolejny biwak. Nie trzeba być wytrawnym kajakarzem by z nami popłynąć. Przed rozpoczęciem spływu oraz w trakcie pierwszego dnia przewidujemy krótki kurs wiosłowania, który nawet żółtodziobowi umożliwi przypłyniecie całej trasy.
Pierwszy etap spływu trwać będzie 2 dni i wiosłować będziemy spokojnym nurtem Drawy. Jest to teren niezamieszkały, a przyroda jest tu wciąż nietknięta przez rozwój cywilizacji. Rzeka płynie spokojnie rozlewając się czasem w niewielkie jeziora. Na trasie można napotkać nieliczne przeszkody w postaci powalonych konarów drzew. Przez kolejne 3 dni wiosłujemy na terenie Drawieńskiego Parku Narodowego. Znacznie szybszy nurt rzeki oraz powalone drzewa stanowią już pewne wyzwanie dla kajakarzy. Jednak nabyte na pierwszym etapie doświadczenie pozwoli nam na wprawne pokonanie wszelkich przeszkód.
Na całej trasie nocować będziemy w namiotach na wyznaczonych do tego celu biwakach. Przygotowane jest tam drewno do rozpalenia ogniska oraz można skorzystać z toalety. Nie ma tam natomiast bieżącej wody i prądu.
Wszystkie posiłki podczas spływu przygotowujemy we własnym zakresie. W artykuły spożywcze zaopatrujemy się przed spływem, gdyż tereny przez które przepływamy są niezamieszkałe. Jedynym wyjątkiem jest Drawno, gdzie nocujemy 2 dnia i możemy uzupełnić zapasy. Najlepiej sprawdza się jedzenie do szybkiego przygotowania np. klopsiki, gołąbki, zupy w kartonie itp. Pamiętajcie też o wodzie: ok. 1-1.5 litra na osobę na dzień oraz chlebie: 0.5 bochenka na osobę na dzień. Warto też mieć przy sobie coś do popicia i przegryzienia w trakcie wiosłowania: owoce, wafelki itp.
Jogę poprowadzą Ewa Wardzała i Tomasz Mikler. Poziom praktyki dostosowany będzie do uczestników. Celem zajęć jest przygotowanie ciała do kilkugodzinnego siedzenia w kajaku i wiosłowania. Na wieczór planujemy czas przy ognisku. Jeśli posiadacie jakiś instrumenty to zachęcamy do wzięcia ze sobą bowiem wieczory często kończą się wspólnym muzykowaniem.

Plan spływu
Wtorek 2.07.2019
9:00 Zbiórka w Drawnie ul. Kwiatowa 9
10:00-11:00 Transport uczestników spływu i kajaków
11:00 Wyruszenie na trasę
15:00-16:00 Dopłynięcie na biwak
20:00 Ognisko

Środa 3.07.2019 – Piątek 05.07.2019
8:30 Medytacja
9:00 Poranna joga
11:00 Wyruszenie na trasę
15:00-16:00 Dopłynięcie na biwak
20:00 Ognisko

Sobota 6.07.2019
8:30 Medytacja
9:00 Poranna joga
11:00 Wyruszenie na trasę
15:00 Dopłynięcie do Głuska
15:30 Transport uczestników i kajaków do Drawna
16:00 Koniec spływu

Transport
Najlepiej dojechać pociągiem do Choszczna, które znajduje się ok. 25 km od Drawna. W dniu spływu będzie podstawiony bus, który zabierze uczestników do Drawna. Koszt busa ok. 15 zł od osoby (zależy od ilości chętnych).
Osobom wybierającym się samochodem zapewniamy darmowy nocleg przed spływem w Kinicach koło Gorzowa Wlkp., skąd w dniu spływu ok. 7:30 wyruszymy do Drawna. Samochody zostawiamy u gospodarza, który wypożycza nam kajaki, będzie więc bezpiecznie i darmowo 🙂

Rzeczy do zabrania
– namiot
– materac
– śpiwór
– sznurek do suszenia bielizny
– sandały (nie polecamy klapek, gdyż będą spadać w rzece)
– czapka lub chusta na głowę
– okulary przeciwsłoneczne
– ciepłe ubranie (nocą czasem bywa chłodno)
– płaszcz lub peleryna przeciwdeszczowa
– kąpielówki lub strój kąpielowy
– krem do opalania
– spray na komary i kleszcze
– jedzenie na 5 dni
– palnik gazowy turystyczny
– zapalniczka
– menażka, sztućce
– latarka, najlepiej czołówka
– papier toaletowy
– nieprzemakalne torebki
– mata i pasek do jogi

Koszt spływu
Koszt: 480 zł/osobę
Koszt zawiera:
– wypożyczenie kajaków
– transport kajaków
– transport rzeczy osobistych pomiędzy biwakami
– opłatę za pobyt na biwakach
– opłatę za wpłyniecie do Drawieńskiego Parku Narodowego
– zajęcia jogi i medytacji

Rezerwacja
W celu rezerwacji proszę o wysłanie e-maila na adres krys3000@poczta.fm lub telefon 6o5 912244 wraz z podaniem następujących danych
– imię i nazwisko
– telefon kontaktowy
– miasto z którego wyruszycie na spływ i przewidywany sposób dojazdu do Drawna.
Potwierdzeniem rezerwacji jest wpłata bezzwrotnej zaliczki w wysokości 150 zł od osoby na konto: KWJ 23 1140 2004 0000 3602 4142 4507, tytułem Drawa 2019. Prosimy o wpłatę do dnia 15 czerwca, gdyż po tym terminie bardzo trudno zarezerwować kajak. Pozostałą część wpłaty uiszczamy gotówką na miejscu.
By wziąć udział w spływie nie trzeba mieć pary, dobierzemy się w pary na spływie:)

Pozdrawiamy
Krzysiek 6o5 912 244
Ewa 600 893 558
Tomek 508 293 948