Wyprawa do Indii – Kalkuta/Orisa/Kerala

Indyjskie Ferie z Jogą 

Kalkuta-Orisa/Varkala-Kerala
31 stycznia – 21 luty 2019

Zanim zawiniemy nad ocean i spoczniemy pod palmami. Zanim pozwolimy się naszym ciałom i umysłom rozpuścić w kojącym trybie życia Varkali – w praktyce, a może także w trybie ayurvedyskich zabiegów, wybieramy się tej zimy zażyć kultury i kuchni Kalkuty, oraz kutlurowej i religijnej spuścizny Orisy – w Bhubaneshvar, Puri i Konark. Jeśli inspiruje Was indyjska sztuka i myśl filozoficzna, to liczymy zbliżyć się do niej w mieście pochodzenia i działalności Rabindrantha Tagore czy Swamiego Vivekanandy.

Plan wyjazdu:

Dzień 1
Lot Warszawa – Kolkata

Dzień 2
Zameldowanie w hotelu, odpoczynek po podróży, zapoznanie z miastem – spacer po College Street i wizyta w College Street Coffee House.

‘Boi Para’ to raj dla książkowych moli, największy targ ksiażkowy w Indiach gromadzący studentów i akademików szeregu zlokalizowanych tu uczelni, w tym University Of Calcutta, Sanskrit College czy Hindu School. Przyciąga amatorów literatury z całego świata. Działają tutaj osławione wydawnictwa Ananda Publishers, Abhijan Publishers, Dey’s. Amatorzy indyskich słodyczy usatysfakcjonują swoje podniebienia w osławionych kalkuckich cukierniach Putiram i Mouchak. Może uda nam się także znaleźć wolny kąt w słynnym Coffee House, zakosztować herbaty
i pomacać ściany, w których unosiły się myśli wielu wielkich kalkuckich umysłów 😉 Możliwe, że będziemy wracać w to miejsce nie raz!

Dzień 3
Świątynia Kalighat Kali Temple/wieczorny rejs po Gangesie

Obecna „zangielszczona” nazwa miasta pochodzi oryginalnie od świątyni Kalighat właśnie. Boginii Kali jest patronką miasta i poświęcone jej rytualne ośrodki znaleźć można w Kalkucie wszędzie. Kalighat jest największym z nich, stanowiąc zarazem jeden z 52 najświętszych ośrodków Hinduzimu w Indiach.

Dostęp do imponującego posągu Kali o złotym języku jest regulowany przez świątynnych pandavów, oraz przez miejską żandarmerię ze względu na liczbę pielgrzymujących. Mamy nadzieję, że ten widok będzie osiągalny także dla nas. W świątyni nadal składa się ofiary ze zwięrząt, a w jednej ze świątyń towarzyszących funkcje rytualne sprawują wyłącznie kobiety.

Dzień 4
Wizyta w Domu Rabindranath Tagore /lekcja gotowania i domowe obiadowanie
Onegdaj dom rodziny Tagore, obecnie Uczelnia i Muzeum poświęconego dorobkowi Gurudev’a Rabindranath Tagore (1861 – 1941) niezwykle wpływowego poety i filozofa, laureata literackiej nagrody Nobla. Będąc inspiracją dla pokoleń twórców w Indiach i na świecie, muzeum przechowuje i udostępnia także prace rodziny i literackich spadkobierców mistrza w liczbie… tysięcy!
Później spróbujemy swoich sił w indyjskiej kuchni 🙂

Dzień 5
Wizyta w domu/muzeum Swami Vivekananda /seans filmowy w Star Theatre
Kalkuta zrodziła nie jednego wielkiego człowieka, którego wgląd i działanie odbiły się w świecie szerokim echem. Swamiego Vivekanandy nie trzeba praktykującym jogę przedstawiać. Będzie jednak można o jego życiu i nauce dowiedzieć więcej i to u samego źródła. Udamy się następnie do Star Theatre, uważanego za koronny ośrodek odrodzenia kultury bengalskiej i współczesnego teatru. W budynku pochodzącym z lat 80-tych XIX wieku funkcjonuje prominentny teatr Minerva, oraz kino, gdzie planujemy uraczyć się lokalną filmową produkcją.

Dzień 6
Czas wolny w mieście…
lub czas na realizację planów, które mogą się przecież zrodzić w międzyczasie 🙂

Dzień 7
Lot Kolkata-Bhubaneshvar/Zwiedzanie rejonu świątynnego Bhubaneshvar

Przemieszczamy się do stolicy stanu Orisa, której historia sięga III wieku p.n.e. Wszystkie religie Indii odcisnęły tutaj swój ślad, więc wokół religii i świątyń osnujemy nasz czas w starym mieście. A będzie co oglądać. Wraz z Konarak i Puri, miasto tworzy tak zwany „Złoty Trójkąt” turystyczny Orisy.

Dzień 8
Wyjazd na wzgórza Dhaulagiri/Tribal Art Museum / Raghurajpur/przejazd do Puri
Wzgórza Dhauli są szczególnym miejscem w historii Indii. To tutaj, toczący bitwę cesarz Aśoka zobaczył rzekę Daya spływającą krwią zabitych i zdał sobie sprawę z ogromu okrucieństwa, jakie niesie wojna. Stąd Dhauli stało się ważnym ośrodkiem buddyjskim i pierwszym terenem, na który zaprowadzono „dandaniti” – prawo publiczne, egzekwowane w oparciu o buddyjską filozofię.
W zależności od czasu, jaki zajmie nam przemieszczanie się, może uda nam się zobaczyć także muzeum tradycyjnego, plemiennego rękodzieła regionu.

Dzień 9
Świątynia Jagannath /Anand Bazaar
Puri jest ośrodkiem rekreacyjnym zlokalizowanym nad Zatoką Bengalską. Na rekreację, jedzenie , zakupy i oczywiście zdjęcia 😉 na targu będziemy mieć wystarczająco czasu. Zobaczymy natomiast wspólnie wisznuicką świątynię „Pana Światów”

Dzień 10
Wyjazd do Konarak i zwiedzanie świątyni/czas na plaży
Świątynia Słońca została ufundowana na pamiątkę zwycięstw króla nad muzułmanami władającymi Bengalem. Wedle tradycji mitologicznej wzniósł ją Samba, syn Kryszny w podzięce Surji za uleczenie z trądu. Obecnie wieża świątyni znajduje się w ruinie, ale przed zniszczeniem sięgała 72 m. i była jedną z najwyższych w całych Indiach. Do czasów obecnych zachowała się przednia część świątyni, dostępna dla wiernych – dźagamohan. Świątynia ta jest największą z typu rathatj. rydwanu. Na jej bocznych ścianach znajdują się koła z piaskowca o trzymetrowej średnicy. Cała świątynia jest otoczona dekoracją rzeźbiarską i płaskorzeźbiarską. Jest ona wykonana w przeważającej części z piaskowca, a niektóre elementy z chlorytu, które nadają świątyni barwę rudą z zielonymi elementami. W masie rzeźb liczne są przedstawienia tancerek, par miłosnych, apsar i nagów. Elementy erotyczne są związane z funkcjonowaniem w owym czasie na tym terenie kultów tantrycznych. Wzdłuż dolnej części ścian biegnie fryz złożony z płaskorzeźbionych słoniątek, przedstawionych w bardzo licznych ujęciach. Świątynia w Konarak została wpisana w 1984 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
To architektoniczny rarytas.

Potem będziemy uprawiać szczęśliwe nic 🙂

Dzień 11
Przejazd do Bhubaneshvar/ lot Bhubanshvar – Trivanadrum

Dzień 12 -20
pobyt w Varkali/możliwość skorzystania z zabiegów Ayurvedyjskich/
rejs łodzią po Backwaters/udział w tradycyjnych w tym okresie festiwalach świątynnych/regularne zajęcia jogi


Dzień 21
Lot Trivandrum – Warszawa

Zgłoszenia i koszty:
info@warsztatjogi.pl
+48 501 313 015

Koszt: 5550 zł
+ ok 2650 zł koszt międzynarodowych połączeń lotniczych
+ ok 600 zł (10000 Rs) koszt połączeń wewnątrzkrajowych
( Ceny na dzień 3 października b.r. Ceny mogą wzrastać, im bliżej daty wylotu)
+ wiza turystyczna 250 zł
+ ubezpieczenie turystyczne (w zakresie indywidualnym)
Razem: około 9000 zł

Po potwierdzeniu dostępności miejsca prosimy o przesłanie opłaty zgłoszeniowej i jak najszybsze przesłanie potwierdzenia dokonania rezerwacji lotniczych według podanych przez nas wskazań.

Wpłaty:
I (opłata zgłoszeniowa) 780 zł do 24 października
II 1200 zł do 22 listopada
III 1100 zł do 16 grudnia
IV 670$ płatne gotówką na miejscu

Wpłat prosimy dokonywać na nr
08 2490 1044 0000 4200 2448 8894
Natasza Moszkowicz
z dopiskiem „Indie 2019”

Oferta zawiera:
1. Wszystkie lokalne przejazdy i transfery na lotniska/do hoteli.
2. Związane z przejazdami opłaty drogowe, parkingowe, licencje i pozwolenia na wjazd,
oraz całą obsługę pojazdów.
3. Opiekę angielskojęzycznego przewodnika w każdej ze zwiedzanych w Kalkucie lokalizacji.
4. 9 noclegów w dwuosobowych pokojach w średniobudżetowych hotelach w czasie pobytu w Kalkucie/Bhubaneshvar/Puri + 10 noclegów w pokojach dwuosobowych w hotelu w Varkali.
UWAGA: Baza hotelowa w Indiach najczęściej oferuje zamiast dwóch osobnych, duże dwuosobowe łóżka (osobny zestaw pościeli).
5. Diety żywieniowe wysokości 500 Rs/dziennie
(za wyjątkiem dni, gdzie opłaconą mamy lekcję gotowania w Kalkucie i tradycyjny posiłek powitalny w Varkali)
6. Rejs łodzią po Gangesie
7. Lekcja gotowania w Kalkucie.
8. Butelkę wody (1 500 ml) dziennie dla każdej z osób w trakcie pobytu w Kalkucie i podróżowania w Orissie.
9. Opiekę organizatorską w czasie pobytu w Kalkucie/Orissie.
10. Zajęcia jogi prowadzone w Rajsthanie na miarę możliwości organizacyjnych i regularnie w czasie pobytu w Varkali.
11. 1 dniowy rejs łodzią po Backwaters.

Cena nie zawiera:
1. Przelotów międzynarodowych i wewnątrzkrajowych. Zgłaszający się otrzymają od nas linki do rekomendowanych połączeń.
Uwaga! Ceny połączeń lotniczych mogą ulegać zmianom, stąd polecamy jak najszybsze dokonanie rezerwacji
2. Biletów wejściowych na teren zabytków
3. Zwyczajowych napiwków dla kierowców/przewodników
4 . Wszelkich dodatkowych atrakcji, z których uczestnicy podróży zdecydują się wziąć udział, w tym wyjazdów na festiwale świątynne
5. Ubezpieczenia turystycznego
6. Wizy turystycznej
(Dane niezbędne do Wniosku Wizowego zostaną uczestnikom dostarczone drogą mailową, wraz z innymi informacjami pomocnymi w przygotowaniu się do podróży)

Serdecznie zapraszamy!