O nas

Natasza Moszkowicz

Dyplomowana nauczycielka jogi  Iyengara w stopniu Senior Intermediate I, religioznawca. Praktykuje i pogłębia swoją wiedzę pod okiem Lois Steinberg, Rity Keller, Faeqa i Corine Birii oraz Jurka Jaguckiego. Zajmuje się tańcem współczesnym, pisze – nie tylko o jodze, tłumaczy – nie tylko odbywające się w Polsce warsztaty i konwencje jogi.

„Początek mojej praktyce dała potrzeba świadomej pracy z ciałem, potrzeba jego uzdrowienia, zapewnienia mu siły do bycia sprawnym. Była to potrzeba czysto fizyczna. Ciekawe, że w tym samym czasie przedmiotem moich studiów na Wydziale Filozofii UJ było przejawianie się ducha i świętości w rzeczywistości współczesnej. Zaprzęgałam intensywnie umysł do analizy skomplikowanych zjawisk kulturowych, gdy tymczasem sam umysł konsekwentnie tracił zaangażowanie i potrzebę ogarniania tego, co niepojmowalne. Dziś czuję, że ciało i umysł spotkały się na fascynującej drodze – drodze jogi. Staram się w swoim uczeniu pokazać drogę do tego spotkania. Obserwuj ciało, pracuj z ciałem, doświadczaj ciała na coraz głębszym poziomie, odkrywając je, pewnego dnia zobaczysz jak daleko jesteś poza nim. W tym miejscu znajduje się zrozumienie i spokój.”

Ewa Wardzała

                                                            

Ewa Wardzała. Z wykształcenia indianistka, sanskrytolog, dyplomowana w Indiach tancerka klasycznego tańca indyjskiego bharatanatyam. Jogę praktykuje od 1999 roku, uczy od 2003, kiedy to otrzymała swój pierwszy dyplom nauczycielski wg metody B.K.S. Iyengara. W roku 2015 uzyskała certyfikat stopnia Senior Intermediate I. Swoją praktykę weryfikuje i pogłębia regularnie odwiedzając Instytut B.K.S.Iyengara w Punie (RIMYI – Indie), gdzie od 2005 roku niemal rokrocznie praktykuje i asystuje na klasach medycznych, szkoląc się również w pracy terapeutycznej. Poza Instytutem źródłem inspiracji i wiedzy są dla niej warsztaty z nauczycielami będącymi bliskimi uczniami Iyengara, przede wszystkim: Lois Steinberg, Rita Keller, Dean i Rebecca Lerner, Faeq i Corine Biria. Od 2005 roku współtworzy Krakowski Warsztat Jogi, prowadzi kursy nauczycielskie, egzaminuje. Organizuje i prowadzi liczne warsztaty tematyczne, również regularne wyprawy z jogą do Indii. Przez 10 lat współpracowała z krakowską Akademią Sztuk Teatralnych prowadząc jogę dla tancerzy Wydziały Teatru Tańca w Bytomiu. W wolnym czasie podróżuje, fotografuje.

„Moją drogę jogiczną rozpoczęła fascynacja jej filozofią. Byłam na drugim roku indianistyki i nie mogłam pojąć dlaczego ludzie, którzy przekazują mi tak niezwykłą wiedzę, sami poprzestają na teorii. Dla mnie, jako tancerki praca z ciałem, poprzez ciało i doświadczanie „na własnej skórze” były całkowicie naturalne – wręcz konieczne by zrozumieć. Tak zaczęła się moja przygoda z jogą, która trwa do dziś. To, co uważam za ważne w praktyce i nauczaniu jogi, to nieustanna uważność i obserwacja siebie na macie i poza nią. Joga daje mi radość, wrażliwość, ufność i dystans do sytuacji trudnych. Jest dla mnie narzędziem do pełniejszego, bardziej uważnego doświadczania życia.”