Wyjazdy do Indii

Joga i Trekking w Himalajach
11-31 lipca 2019

Urzeczone pięknem himalajskich szlaków i buddyjskiej kultury, dwa lata temu rozpoczęłyśmy nowy cykl wypraw z Krakowskim Warsztatem Jogi. Do tej pory nasze jogiczne wyprawy zwykle orientowały się na klimaty południowoindyjskie i wyspiarskie, gdzie spotykała nas bujna zieleń, kultura związana z hinduizmem, wszelaką obfitością: dźwięków, zapachów, smaków… W tym roku już po raz trzeci chcemy Was zabrać do Ladakhu – królestwa Himalajów, buddyzmu i krajobrazów iście księżycowych.

 

 

 

Ladakh

Ladakh, popularnie zwany Małym Tybetem, to region położony w północno-zachodniej części Indii. Pod względem krajobrazowym, etnicznym i kulturowym jest bardzo bliski Tybetowi. Jest wysokogórskim, suchym obszarem, na którym roślinność jest niemal całkowicie ograniczona. Ludność regionu to w większości potomkowie Tybetańczyków, którzy przywędrowali tu ponad tysiąc lat temu. Ich język należy do grupy języków sino-tybetańskich, a religią większości jest buddyzm tybetański. Dziś Ladakh jest jednym z najlepszych miejsc na świecie, w którym poznać można kulturę tybetańską.
Nad malowniczymi wioskami górują biało-ceglaste klasztory buddyjskie zwane gompami. Poniżej, pośród zielonych pól jęczmienia i niewielkich sadów morelowych porozrzucane są pomalowane na biało gliniane domy o płaskich dachach, na których suszy się siano, morele, pieczołowicie zbierane na opał drewno i odchody zwierząt. Krajobraz dopełniają liczne stupy buddyjskie (czorteny) i długie ściany modlitewne zwane mani wall.

 

 

 

Zwiedzanie:

W trakcie naszej wyprawy odwiedzimy wiele spośród licznych klasztorów Ladakhu. Planujemy dwa trekkingi, podczas których będziemy mieć okazję przyglądnąć się skromnemu życiu mieszkańców himalajskich wiosek. Czeka nas podróż najwyższą przejezdną drogą świata, która wiedzie przez przełęcz Khardong-La na wysokości 5602 m n.p.m.; wizyta nad dwoma spośród najwyżej położonych jezior świata: Tso Moriri i Tso Kar (ok. 4522 m n.p.m.) oraz w dolinie rzeki Nubry – malowniczo położonej na wysokości około 3050 m npm, u zbiegu rzek Shyok i Nubra, które stwarzają wyjątkową konfigurację terenową oraz klimat oddzielający dolinę od pasma Karakorum. W bezpośredniej bliskości rzeki jest to dolina rolnicza, co stanowi kontrast w stosunku do reszty Ladakhu. Wyższe zbocza gór są pustynne, co powoduje powstanie tam klasycznej pustyni piaskowej z wydmami, po których można przejechać się na… wielbłądzie.

 

Tegoroczną wyprawę wzbogacamy o dwie niezwykłe wizyty! Jedną będą odwiedziny w wiosce Hanoo / Bema, zamieszkałej przez plemię Drokpa – rzekomych potomków Aleksandra Wielkiego (który w swych podbojach dotarł aż do Indii), którzy charakteryzują się jaśniejszą cerą i łagodnymi, scyto-słowiańskimi rysami. https://www.dailymail.co.uk/news/article-6163103/Inside-Himalayan-WIFE-SWAPPING-tribe.html

 

 

 

Drugą wizytę złożymy nomadom Changmas, znad jeziora Tso Moriri. Lud Changmas to jedno z ostatnich prawdziwie nomadycznych plemion na świecie, zmieniający w ciągu roku trzy razy miejsce pobytu. Mieszka w namiotach ze skóry i wełny yaka, a żyje głównie z wypasu bydła: jaków, owiec oraz kóz.

 

 

 

 

Trekkingi:
Spośród dwóch relatywnie prostych trekkingów pierwszy będzie rodzajem wprawki. Będziemy maszerować dwa dni pośród wiosek na północ od Indusu. Po odwiedzinach i noclegu w wiosce plemienia Drokpa, przemaszerujemy od Timisgam do Hemis Shukpacan, a potem do znanej nam już wioski Yangtang. Stamtąd przejedziemy do Alchi, gdzie zwiedzimy jeden z najstarszych i najoryginalniejszych klasztorów regionu (z XII wieku).

              

 

 

 

 

 

Kolejny trekking będzie niewiele dłuższy, za to na większej wysokości. Przez 3 dni wędrować będziemy od jeziora Tso Kar do miejscowości Rumtse. W okolicy tych bajecznie położonych jezior będziemy przebywać jednak trochę dłużej. Podczas wędrówki pokonamy trzy wysokie przełęcze: Shibuk La (5275), Mandalchan La (5206) oraz Kyamal La (5071). Jest to ulubiona trasa naszego przewodnika – uchodzi za najpiękniejszą w całym Ladakhu.

 

 

 

 

 

 

 

Dla kogo?
W zasadzie wyprawa jest dla każdego, kto czuje się względnie zdrowy i w umiarkowanej formie ;-). Trekkingi, które planujemy dobraliśmy tak, by były dostępne dla osób, które nie koniecznie wspinają się, czy chodzą po górach wyczynowo. Jednak będziemy spędzać czas na dużych wysokościach, które różnie możemy znosić, dlatego powinniśmy być we względnie dobrej formie i nie mieć problemów z sercem. Osoby, które się zdecydują dołączyć do nas będziemy zachęcać, by przed wyprawą zadbały o swoją kondycję. Po przylocie do Leh (3500 m n.p.m.) będziemy odpoczywać, bo potrzebna jest aklimatyzacja. Na większe wysokości będziemy się dostawać stopniowo, by nasze organizmy miały czas przywyknąć do mniejszej ilości tlenu.

Warunki i higiena:
Podczas pobytu w Leh, który będzie naszą bazą wypadową do różnych miejsc, będziemy nocować w dwuosobowych pokojach z łazienką i ciepłą wodą. Łazienki i dostęp do wody (najczęściej ciepłej) będziemy mieć również nocując poza Leh. Na trekkingach pozostaje nam jednak jedynie mycie w strumieniach górskich.

Co zabrać?
Szczegółową listę rzeczy niezbędnych i przydatnych będziemy rozsyłać indywidualnie. Generalnie im mniej, tym lepiej ;-).

Joga:

Jogę w miarę dostępności czasu i miejsca będziemy praktykować pod okiem Nataszy Moszkowicz i Ewy Wardzały – dyplomowanych nauczycielek jogi Iyengara stopnia Senior Intermediate I. Będą to zajęcia  dostosowane do naszej kondycji, a więc nastawione na relaks i dotlenienie oraz odreagowanie skutków kilkugodzinnego chodzenia :-).

Kalendarium wyprawy:

Dzień 1 – 11.07.2019
Przelot z Warszawy do Delhi
Dzień 2 – 12.07.2019 Przylot do Delhi, odpoczynek, nocleg
Dzień 3 – 13.07.2019
Poranny przelot z Delhi do Leh i odpoczynek w hotelu
Dzień 4 – 14.07.2019
Dzień aklimatyzacyjny, spacer po Leh, wykład na temat buddyzmu / wizyta w domu Rimpocze
Dzień 5-6 – 15-16.07.2019
Wyprawa do Doliny rzeki Nubry, zwiedzanie klasztoru Diskit oraz wioski Turtuk, nocleg w dolinie
Dzień 7 – 17.07.2019
Odpoczynek w Leh
Dzień 8 – 18.07.2019
Zwiedzanie klasztoru Lamayuru, wizyta w wiosce plemienia Drokpa – Hanoo, nocleg w Hanoo
Dzień 9 – 19.07.2019
Transport do Hemis Shukpacan i trekking do Uley, nocleg w Uley
Dzień 10 – 20.07.2019
Trekking z Uley do Alchi, zwiedzanie klasztoru w Alchi, powrót do Leh
Dzień 11– 21.07.2019
Odpoczynek w Leh, zwiedzanie pobliskich klasztorów: Shey i Thikse
Dzień 12 – 22.07.2019
Odpoczynek w Leh
Dzień 13 – 23.07.2019
Transport nad jezioro Tso Moriri, nocleg w namiotach
Dzień 14 – 24.07.2019
Dzień nad jeziorem Tso Moriri, aklimatyzacja, odwiedziny u Nomadów Changmas
Dzień 15 – 25.07.2019
Transport nad jezioro Tso Kar, nocleg w namiotach
Dzień 16 – 26.07.2019
Trekking do Rumtse – dzień I
Dzień 17 – 27.07.2019
Trekking do Rumtse – dzień II
Dzień 18 – 28.07.2019
Trekking do Rumtse – dzień III, powrót do Leh
Dzień 19 – 29.07.2019
Odpoczynek w Leh, pakowanie
Dzień 20 – 30.07.2019
Lot z Leh do Delhi, nocleg w Delhi
Dzień 21 – 31.07.2019
Lot z Delhi do Warszawy

 

 

 

 

 

 

 

 

Koszt:
6200 zł
+ 2600-3200 zł koszt biletów lotniczych (lot Warszawa – Delhi i Delhi – Leh)
+ wiza do Indii (ok 310 półroczna lub 500 zł roczna)
+ ubezpieczenie (150 – 250 zł)
+ napiwki (2000 – 3000 Rs = 100 – 150 zł)

Wpłaty:
1. 1000 zł w momencie zapisania się na wyprawę
2. 1200 zł do 30 kwietnia
3. 1000 $ na miejscu w Leh

Cena obejmuje:
transporty lokalne, noclegi, śniadania i kolacje podczas pobytu w Ladakhu i pełne wyżywienie podczas trekkingów (zawsze wegetariańskie, nie zawsze bezglutenowe), trekkingi, wejścia i bilety do klasztorów, pozwolenia na wjazdy na tereny przygraniczne, zajęcia jogi.

Cena nie obejmuje:
Ubezpieczenia podróżnego, wizy indyjskiej, wyżywienia w Delhi (oprócz śniadań, które są w cenie), pozwoleń na fotografowanie, zwyczajowych napiwków dla kierowców, tragarzy i przewodników, wydatków osobistych.

Szczepienia:
Nie są obowiązkowe. Można zaszczepić się na tężec (dawka przypominająca, bo każdy był szczepiony w dzieciństwie), dur brzuszny i żółtaczkę typu A.

Wiza indyjska:
Wizę załatwiamy indywidualnie na ok. miesiąc przed wylotem! Informacje jak tego dokonać będziemy rozsyłać do osób, które się do nas zgłoszą.

Zgłoszenia i zapytania:
Mailem na info@warsztatjogi.pl lub telefonicznie 600 893 558 (Ewa Wardzała). Po zgłoszeniu się podamy Wam szczegóły dotyczące numeru konta do wpłaty.

Serdecznie zapraszamy

Natasza Moszkowicz i Ewa Wardzała

          Krakowski Warsztat Jogi